2017-11-23

AudioMovie, czyli audiodeskrypcja dla kin.

Kino dostępne dla wszystkich, to hasło projektu AudioMovie, który jest coraz bliżej osiągnięcia swojego celu, jakim jest dotarcie do kin i ułatwienie dstępu do kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

AudioMovie jest aplikacją mobilną, która pozwala osobom z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz dotkniętym dysleksją, odsłuchać audiodeskrypcję oraz odczytać audionapisy na smartfonie. Umożliwia ona odtwarzanie różnych ścieżek dźwiękowych, jak audiodeskrypcja, dubbing, czy lektor. Ścieżki podczas odtwarzania są synchronicznie z obrazem. Upraszczając osoby niedowidzące mogą usłyszeć obraz, a osoby niedosłyszące mogą go przeczytać.

Według danych podawanych przez autorów projektu, w Polsce jest ponad 150 tysięcy osób niewidzących i pół miliona osób niedowidzących. Osoby te chodzą do kina, ale ich dostęp do niego jest ograniczony. Aby osoby z niepełnosprawnością wzroku, czy słuchu mogły uczestniczyć w seansach filmowych, kino musi wypożyczać specjalny sprzęt. W związku z wysoką ceną wynajmu takiego sprzętu, seanse dla niepełnosprawnych wciąż są rzadkością.

Tymczasem do korzystania z aplikacji AudioMovie potrzebny jest tylko smartfon i słuchawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby niedowidzące i niedosłyszące będą mogły w łatwy i samodzielny sposób uczestniczyć w pokazach filmowych. Dodatkowo z aplikacji mogą też korzystać osoby starsze oraz wszyscy, którzy wolą słuchać lektora niż czytać napisy na ekranie.

Obecnie przeprowadzane są testy aplikacji AudioMovie wśród jej potencjalnych użytkowników. Aplikację mogli przetestować już członkowie katowickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, a we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty widzowie zobaczyli „Nóż w wodzie” z audiodeskrypcją. W najbliższym czasie aplikacja zostanie zaprezentowna w kolejnych miastach Polski.

Projekt AudioMovie znalazł się wśród finalistów konkursu Digital Imagination Challenge organizowanym przez UPC. Wygrana w konkursie pomoże trafić aplikacji do kin.
Jeszcze do 24 listopada można głosować na AudioMovie, poprzez stronę: https://upc-digitalimagination.pl/solutions/audiomovie/
Zachącmy do głosowania!

Więcej informacji na temat AudioMovie można uzyskać na oficjalnej stronie projektu: www.audiomovie.pl >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  marzec 2023  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
26 27  28  29  30  31
partnerzy: