2016-05-25

Zbliża się 56. Krakowski Festiwal Filmowy.

Już w niedzielę (29 maja) rozpoczyna się 56. Krakowski Festiwal Filmowy. Tegorocznym filmem otwarcia wybrano „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, którego pokaz będzie równocześnie pierwszym pokazem konkursowym.

W ciągu ośmiu dni trwania festiwalu, zostanie zaprezentowanych 250 filmów z całego świata. Wśród polskich tytułów tegorocznego wydarzenia znalazły się m.in.: „89 mm od Europy” Marcela Łozińskiego, „Bracia” Wojciecha Staronia, „Dwa światy” Macieja Adamka, „Cheerleaderki” Sławomira Witka oraz „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej.

Filmy konkursowe oceni subtelnie dobrane jury, w którym zasiądzie Ewa Puszczyńska (producentka filmu „Ida”) oraz Benjamin Cleary, (laureat Oscara). Obrazy muzyczne oceni Micheala Lindsay-Hogga, autor pierwszych teledysków The Beatles czy Rolling Stones. Joanna Kos-Krauze będzie przewodniczyć jury oceniającemu produkcje polskie, a dokumentom przyjrzy się Klaus Eder, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, FIPRESCI.

Festiwal odbędzie się w najważniejszych kinach Krakowa, jak Kijów.Centrum, Kino Pod Baranami, Mikro, Agrafka, pokazy filmów zawitają też do Kina Pod Wawelem, a nawet do warszawskiego Kina Kultura. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zwiedzać wystawę przygotowaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii, „Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi”, na którą składają się czarno-białe zdjęcia wykonane przez Kieślowskiego będącego jeszcze studentem pierwszego roku studiów w szkole filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966. W związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą śmierci reżysera, podczas krakowskiego festiwalu odbędzie się też retrospektywa jego filmów dokumentalnych w ramach której zobaczymy m.in.: „Z punktu widzenia nocnego portiera”, „Siedem kobiet w różnym wieku” czy „Szpital”.

Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi, ciekawie zapowiada się spotkanie w krakowskim klubie Pauza In Garden, gdzie 1 czerwca widzowie będą mieli okazję wziąć udział w Krytycznym Poranku z Marcelem Łozińskim, laureatem Smoka Smoków poprzedniej 55. edycji KFF. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata. W Cricotece natomiast odbędą się trzy spotkania pod hasłem „Wajda w dokumencie”, a na krakowskim Kazimierzu, jak co roku odbędzie się tradycyjny już koncert na dachu „okrąglaka”, tym razem z udziałem zespołu Kraków Street Band.

56. Krakowski Festiwal Filmowy zakończy się 5 czerwca br.

Pełny program 56. KKF oraz lista filmów konkursowych znajdują się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: