2017-08-08

Świętuj Europejski Dzień Kina Artystycznego!

Europejski Dzień Kina Artystycznego, to utworzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Artystycznych (CICAE) święto europejskiej kinematografii. Celem festiwalu jest „promowanie wysokiej wartości europejskich filmów, które odzwierciedlają kulturową, społeczną i językową różnorodność kontynentu w bardzo szczególny sposób, ale także sprawiają, że kino, zwłaszcza filmy artystyczne, stają się coraz bardziej atrakcyjne także dla młodszych pokoleń.”

W tym roku Europejski Dzień Kina Artystycznego odbędzie się po w dniu 15 października 2017 roku. Kina chcące wziąć udział w tym szczególnym festiwalu mogą rejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie wydarzenia: form.jotformeu.com >>

Po raz pierwszy święto odbyło się 9 października ubiegłego roku. W festiwalu europejskiej kinematografii wzięło udział przeszło 1000 kin. Począwszy od 2016 roku, święto ma być obchodzone co roku, w drugą niedzielę października. W tym roku odbędzie się jego druga edycja.

W ramach obchodów ubiegłorocznego święta, krakowskie kina połączyły siły i zagrały razem. Widzowie wzięli udział w specjalnie przygotowanej na tę okazję Grze Miejskiej i podążyli szlakiem krakowskich kin, również tych nieistniejących. Po drodze rozwiązywali zagadki związane z filmem. W każdym kinie Królewskiego Miasta, na kinomanów czekały atrakcje. Tego dnia odbyły się pokazy przedpremierowe, widzowie mieli okazję spotkać się z twórcami filmowymi oraz wybrać się na seans z muzyką na żywo.

Pierwszy Europejski Dzień Kina Artystycznego świętowała też poznańska Muza, gdzie odbył się pokaz filmu „Charlie żołnierzem”, do którego muzykę na żywo zagrał zespół Czerwie.
W Novym Kinie Pałacowym, również w Poznaniu, zorganizowano seans obrazu „Cinema Paradiso”, bo jak zauważyli organizatorzy pokazu, „żaden film lepiej nie pokazuje zachwytu nad kinem i przeżywanym w nim marzeniu, niż film Giuseppe Tornatore”.

Podobnie jak w pierwszej edycji, i tym razem planowane są pokazy filmowe, debaty, wystawy i spotkania z twórcami w kinach całej Europy. Jak dane kino będzie celebrowało ten dzień, zależy od organizatorów wydarzenia w kinie.

Aby ułatwić stworzenie programu wydarzenia, Stowarzyszenie CICAE zachęca do dołączenia do grupy na facebooku, w której prowadzący kina mogą wymieniać się pomysłami na świętowanie drugiej edycji Europejskiego Kina Artystycznego. Grupa na facebooku: European Art Cinema Day 2017 - exhibitors' forum >>

W minionym roku CICAE opublikowało krótki poradnik dotyczący organizacji Europejskiego Dnia Kina Artystycznego w kinie, w którym znalazły się pomysły na świętowanie, jak przeglądy filmów krótkometrażowych, seanse dla dzieci i młodzieży, pokazy klasyki kina europejskiego, czy wyświetlenie wybranego tytułu wspólnie z innymi kinami.

Dodatkowymi atrakcjami tego dnia mogą być wystawy związane z europejską kinematografią, degustacje kuchni obcych krajów, czy koncerty lokalnych zespołów. Autorzy podpowiadają też gdzie szukać wsparcia w organizacji tej imprezy w kinie oraz jak ją promować. Z poradnikiem można się zapoznać TUTAJ >>

Spośród polskich kin, do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych należą Kino Luna i KinoLab w Warszawie oraz poznańska Muza. Specjalnym członkiem CICAE jest Festiwal Nowe Horyzonty.

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26 27 28  29  30
partnerzy: