2017-06-22

Piractwo internetowe w Polsce.

Stowarzyszenie Kreatywna Polska opublikowało raport sporządzony przez formę Deloitte, „Piractwo internetowe – straty dla kultury i gospodarki. Analiza wpływu zjawiska na gospodarkę Polski na wybranych rynkach kultury”.

Raport został przeprowadzony wśród 1500 użytkowników internetu, w przedziale wiekowym 15-75 lat. Badanie dotyczy korzystania z takich treści udostępnianych w internecie, jak wideo, książki, prasa, transmisje na żywo, muzyka oraz audiobooki.

Wyniki raportu pokazują ogromne straty, jaie przynoszą nielegalne treści udostępniane w internecie. Według szacunków piractwo internetowe spowodowało 3 mld strat w PKB, utratę 27,5 tysiąca miejsc pracy oraz przyniosło 836 milionów strat dla Skarbu Państwa.

Jak wynika z badań średnio co drugi polski użytkownik internetu między 15 a75 rokiem życia korzysta z serwisów oferujących nielegalne treści. Oznacza, to że przeszło 12 milionów osób korzysta w Polsce z nielegalnych materiałów udostępnianych w sieci.

W dalszej części badań czytamy, że tylko 27 procent użytkowników serwisów oferujących treści wideo, korzysta wyłącznie legalnych źródeł. Ponad 14% korzysta tylko ze źródeł nielegalnych, a 58,7% z legalnych i nielegalnych.

Analizy przeprowadzone przez autorów badań, pokazują, że wśród nielegalnych treści z internetu, najczęściej pobierane są treści wideo, potem audiobooki, muzyka i książki.

Tym samym Polacy wydają rocznie 900 mln złotych na dostęp do nielegalnych treści w internecie. „Pirackie serwisy zarobiły w 2016 r. 745 mln PLN netto z reklam i opłat za dostęp, po odjęciu kosztów transakcyjnych i podatków”, czyli równowartość 40 milionów biletów do kina.

Zgodnie z prognozami prowadzących raport, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany legislacyjne, skala piractwa będzie wzrastać, a jej wartość w latach 2017-2024 wyniesie 30,4 mld złotych.

Powodem sięgania po nielegalne materiały dostępne w internecie jest łatwość i szybkość dotarcia, szeroka oferta, możliwość dotarcia do treści w dowolnym czasie oraz brak konieczności opłat lub niższe opłaty.

Przy braku dostępu do nielegalnych źródeł wideo, skłonnych do opłat za nie jest od 39%-do 47% ankietowanych, w zależności od sytuacji materialnej.

Autorzy raportu zauważają, że aby skutecznie walczyć piractwem internetowym należy zwiększyć podaż legalnych treści oraz ułatwić dostęp do nich, dostosować okna licencyjne do wymogów klientów, oczywiście przy uwzględnieniu kosztów produkcji, które muszą się zwrócić. Dalej proponują rozwiązanie „follow the money”, z którego korzysta Wielka Brytania czy Portugalia, a które polega na wypracowywaniu porozumienia między uczestnikami rynku treści cyfrowych, w tym z reklamodawcami. To drugie opiera się m.in.: na przyjęciu tzw. kodeksów dobrych praktyk. Takie rozwiązanie wspiera też tworzenie krajowych baz stron naruszających prawa autorskie.

Ważna w walce z piractwem jest też edukacja społeczna, ponieważ jak pokazują badania, blisko 40% ankietowanych jest nieświadoma lub obojętna na łamanie prawa poprzez korzystanie z nielegalnych treści w internecie.

Bardzo ważną przyczyną trudnej walki w piractwem jest niska skuteczność przepisów prawa dotyczących usług hostingowych w internecie, a także z zakresem dozwolonego użytku prywatnego, zwłaszcza „wyłączenie z zakresu dozwolonego użytku prywatnego kopiowania nielegalnie rozpowszechnianych egzemplarzy”.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu, który dostępny jest pod linkiem (PDF): www2.deloitte.com >>


Stowarzyszenie Kreatywna Polska działa na rzecz rozwoju i ochrony polskiej kultury i nauki, twórczości i innowacyjności. Jego celem jest upowszechnianie i zapewnienie równego dostępu do dóbr kultury, ochrona praw moralnych i materialnych wynikających z działalności twórczej w tym naukowej, artystycznej, literackiej, publicystycznej czy innowacyjnej.

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26 27 28  29  30
partnerzy: