2017-08-09

Nominowani do Nagród PISF: Kino Fenomen.

Kieleckie kino Fenomen mieści się w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach. W początkach swojego istnienia kino nosiło nazwę Robotnik, a później Echo. Z powodu braku funduszy na cyfryzację, Echo zostało zamknięte w 2003 roku.

Jednak prowadzący WDK w Kielcach, nie poddali się i postanowili przywrócić kino do życia. Udało się to w 2008 roku, kiedy też zakupiono nowy projektor, wciąż jeszcze na taśmę 35mm oraz profesjonalny system dźwiękowy. Po pięciu latach przerwy, kino rozpoczęło swoją działalność raz jeszcze, tym razem pod nazwą kino WDK.

W kolejnych latach udało się pozyskać fundusze na zakup nowego ekranu i projektora multimedialnego. 25 listopada 2013 roku nazwę kina zmieniono na Fenomen. Odbyła się wówczas uroczystość nadania nowej nazwy, w której uczestniczył znany krytyk filmowy, Stanisław Janicki. Pierwszym seansem w Fenomenie był pochodzący z 1938 roku obraz Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, „Ludzie bez Wisły”.

Obecna nazwa obiektu X Muzy nie jest przypadkowa, ponieważ pierwsze kino w Kielcach, które powstało w 1910 roku, nazywało się Phenomen, później nazwę Fenomen nosił Dyskusyjny Klub Filmowy w kieleckim WDK.
Od wznowienia działalności kieleckiego kina, kierownikiem jest Jarosław Skulski.

W tym roku Fenomen świętował 80-lecie swojego istnienia. W ramach obchodów jubileuszu został wyświetlony niemy film Aleksandra Hertza „Ludzie bez jutra” z 1919 roku, do którego muzykę na żywo zagrał zespół MGM Trio, który tworzą: Jakub Mazur (perkusja), Rafał Gęborek (trąbka) oraz Łukasz Mauzr (klawisze).

W Fenomenie obok stałego repertuaru odbywają się festiwale i przeglądy, w tym Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, czy wakacyjny przegląd Świętokrzyskie Lato Filmowe.

Dbając o najmłodszych Fenomen organizuje Filmowe Czytanki, podczas których czytane są książki oraz wyświetlane są filmy zrealizowane na podstawie książek. Najmłodsi uczestniczą też w zajęciach plastycznych. W trosce o osoby starsze w kinie odbywają się cykliczne pokazy w ramach Filmowego Klubu Seniora, „którego celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwość regularnych spotkań z wartościowym, artystycznym repertuarem filmowym.”

W tym roku Kino Fenomen będzie gospodarzem VI Konferencji Kin Studyjnych i Lokalnych, o czym pisaliśmy na naszych stronach w artykule: Znamy miejsce VI Konferencji SKSiL! >>

W tym roku Kino Fenomen zostało docenione przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i nominowane do corocznych Nagród w kategorii najlepsze kino.


Każdego kto jeszcze nie był w kinie Fenomen, zachęcamy do odwiedzin, a na początek do wirtualnego spaceru >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01 02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: