2020-01-21

Katowicki Światowid ma już 110 lat!

Pod koniec minionego roku katowicki Światowid rozpoczął świętowanie swojej 110 rocznicy istnienia. Ponieważ kino powstało siedem lat po tym, jak Kazimierz Prószyński nakręcił pierwszy polski film fabularny, „Powrót birbanta”, to właśnie ten film widzowie będą mogli zobaczyć jeszcze w tym miesiącu.

30 stycznia w Światowidzie odbędzie się pokaz specjalny zrekonstruowanej kopii pierwszego w historii polskiej kinematografii filmu fabularnego. Widzowie zobaczą także, jak wyglądało urządzenie kinematograficzne w czasach Kazimierza Prószyńskiego.

Tego dnia odbędzie się także „prelekcja na temat Kazimierza Prószyńskiego zwanego polskim Edisonem, pokaz dokumentu prezentującego proces rekonstrukcji filmu, warsztaty pokazujące w praktyce zasadę działania biopleografu oraz spotkanie ze Stanisławem Janickim, historykiem kina, autorem słynnego cyklu "W starym kinie", Januszem Królem, scenografem i autorem efektów specjalnych, który - wykorzystując techniki, którymi posługiwał się sam Prószyński - zrekonstruował biopleograf i umożliwił nam przeniesienie się do fascynujących początków kina oraz profesorem Rafałem Syską, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Piotrem Kuleszą, Kierownikiem Działu Wystaw i Zbiorów NCKF. Spotkanie poprowadzi Anita Skwara.”

Partnerem wydarzenia jest Millenium Inwestycje Sp. z o.o.

Trochę o historii kina.

Historia tego miejsca rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy Julius Eckerich wybudował kino Colosseum. W nowej sali mogącej pomieścić 400 osób odbył się pierwszy pokaz filmowy, a miało to miejsce w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w 1909 roku. Colosseum choć przetrwało wojnę, nie przetrwało wkroczenia wojsk rosyjskich w 1945 roku, kiedy budynek kina stanął w płomieniach.

Niespełna rok po pożodze na miejscu starego kina, wybudowano całkiem nowy budynek kina i nadano mu nazwę Światowid. Pierwszy seans w Światowidzie odbył się dokładnie 36 lat po otwarciu Colosseum, 25 grudnia 1945 roku.

Światowid jest kinem dwusalowym z dużą salą dla 212 widzów oraz niewielką salą kameralną. Na afiszach katowickiego kina pojawiają się zarówno premiery, jak i filmy nagradzane na festiwalach na całym świecie, jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Tu również wyświetlane są tytuły docenione przez sieć kin europejskich Europa Cinemas.

W ponad 70-letnim kinie odbywają się przeglądy filmowe, wydarzenia cykliczne, jak PSS czyli Południowe Seanse dla Seniorów, seanse okolicznościowe, w tym walentynki oraz pokazy specjalne z udziałem twórców filmowych. Światowid realizuje program edukacyjny skierowany do młodszej widowni, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, w ramach którego pokazy filmowe połączone są z prelekcjami i dyskusjami. W Światowidzie odbywa się Katowicki Festiwal Filmów Kultowych.

Katowicki Światowid należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a także jest członkiem sieci Europa Cinemas, która wpiera kina zarówno finansowo, jak i pomaga w organizacji wydarzeń filmowych.

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: