2016-07-25

Jubileuszowa edycja Dwóch Brzegów.

Między 30 lipca a 7 sierpnia br. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się 10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Odbywający się od 2000 roku festiwal skierowany jest do koneserów kina, którzy pragną oderwać się od otaczającej nas komercji. Dlatego „program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie.”

Dwa Brzegi zainauguruje tegoroczny zwycięzca Festiwalu Filmowego w Cannes: „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha. To zabawne i poruszające dzieło jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina, które przyniosło mu drugą statuetkę Złotej Palmy. Film opowiada historię zmagań chorego mężczyzny z biurokracją systemu opieki społecznej.
„Fuocoammare. Ogień na morzu”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale – najnowszy film twórcy dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”) - również pojawi się na Dwóch Brzegach. Widzowie zobaczą go tego samego wieczoru.

„Ogień na morzu” był realizowany przez kilka lat na Lampedusie, malutkiej wyspie między Afryką i Europą, terytorialnie przynależącej do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, szukających schronienia przed wojną i głodem. 54-letni reżyser zamieszkał na wyspie, aby poznać tamtejsze realia. Film przestawia obraz świata, w którym obok codziennego, normalnego życia mieszkańców wyspy, znalazło się także miejsce dla przybyszów z zewnątrz.

30 lipca organizatorzy zainaugurują także sekcję „Muzyka moja miłość” filmem Carlosa Saury „Argentyna, Argentyna”. Widzowie na własne uszy usłyszą jak tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

Na dwóch Brzegach nie zbraknie też polskiego kina oraz jego twórców. Wśród gości wydarzenia organizatorzy zapowiadają m.in.: Kubę Czekaja, Tomasza Wasilewskiego oraz Przemysława Wojcieszka.

Rewelacja festiwalu w Wenecji i najciekawszy polski debiut ostatnich lat – „Baby Bump” Kuby Czekaja – to film, który zachwyca i zadziwia jednocześnie. Goście Dwóch Brzegów, reżyser oraz aktorzy Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach, odpowiedzą na pytania widzów w Black Red White Cafe.
„Zjednoczone stany miłości” – historia czterech kobiet, które łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Na festiwalu pojawią się twórcy: reżyser Tomasz Wasilewski oraz odtwórczynie głównych ról – Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz.

Na Dwóch Brzegach również „Zud” Marty Minorowicz, który swoją światową premierę miał na Berlinale oraz znakomite dokumenty, m.in. „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego. Reżyser osobiście zaprosi na film, który zachwycił publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ponadto „Mnich z morza” Rafała Skalskiego, który znalazł się na 69. MFF w Locarno (o jego produkcji reżyser opowie osobiście – na Dwa Brzegi prosto z tego festiwalu) oraz „Walka z szatanem” Konrada Szołajskiego o rytuale egzorcyzmów. Dyskusja po filmie w Black Red White Cafe z pewnością będzie bardzo gorąca.

W kolejce czeka też m.in. „Knives out” Przemysława Wojcieszka – historia grupki znajomych, którzy spotykają się w letniskowym domku kilka lat po maturze; w luźnej atmosferze, pod wpływem alkoholu zaczynają uwalniać się tkwiące w nich fobie i demony.

Szczegółowy program 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi dostępny jest na stronie: www.dwabrzegi.pl >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01 02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: