2015-08-19

Dziś startuje Solanin.

Konkursem Filmu Niezależnego rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Filmowego w Nowej, Solanin. Tegorocznym filmem otwarcia będzie „(Nie)obecność” w reżyserii Małgorzaty Łazarkiewicz.

Jak co roku podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane filmy kina niezależnego, najciekawsze polskie, europejskie i światowe produkcje. W ramach konkursów festiwalowych o nagrody powalczą niezależne filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane.

Spośród filmów biorących udział we wszystkich konkursach, jury w składzie: Anna Haba, Robert Brylewski, Philippe Tłokiński, Artur Zaborski oraz Jerzy Rogalski ,wybierze Grand Prix Festiwalu.

7. edycji Solanina będą towarzyszyły wydarzenia specjalne, wśród których znalazły się pokazy plenerowe w Parku Krasnalu. W ramach Kina Pod Gwiazdami dzieci będą mogły zobaczyć „Pingwiny z Madagskaru”, natomiast na dorosłych widzów czeka „Skyfall”.

Na fanów Roberta Brylewskiego, założyciela zespołu Brygada Kryzys czy Armia, czeka pokaz animacji i teledysków oraz spotkanie z autorem pod hasłem „Wizje Roberta Brylewskiego”.

Specjalnie dla miłośników sztuki jak i jej twórców, Solanin przygotował Galerię Bezdomną, która jest alternatywną formą przedstawiania sztuki artystów offowych i niezależnych. Galeria nie posiada stałego adresu, co roku odbywa się w innym miejscu. Pomysłodawcami takiej formy wystawiania sztuki są dwaj polscy fotograficy: Tomasz Sikora i Andrzej Świetlik. Galeria nie posiada żadnego zbioru prac, lecz daje „uczestnikom przestrzeń do wystawienia swoich prac. W trakcie trwania Galerii uczestnicy projektu będą mieli możliwość wystawić swoje wcześniej przygotowane prace artystyczne w celu przedstawienia ich mieszkańcom regionu. Specyfiką Solaninowej Galerii Bezdomnej jest brak wstępnych eliminacji. Forma prac jest dowolna, może to być fotografia, grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba czy inne formy sztuki. Tematyka również jest dowolna.”

Jak piszą organizatorzy wydarzenia „Solanin Film Festiwal to nie tylko promocja kina, ale także sportu i zdrowego trybu życia. Ponownie będziemy zachęcać fanów kina offowego do robienia fizycznej formy na 7. Solanina, a także zaprosimy fanów koszykówki do walki w II Solanin Streetball Cup 2015.

7. Solanin Film Festiwal to wydarzenie skupiające w jednym miejscu twórców profesjonalnych i amatorów, dla których nie jest istotny zysk komercyjny, ale radość z tworzenia kina, które ma w sobie prawdziwą siłę. Każda kolejna edycja Solanina pokazuje, że OFF TO MOC!!!”

Festiwal w Nowej Soli zakończy się 23 sierpnia projekcją filmu Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”.


Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01 02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: