2015-11-12

Dziś rusza 9. edycja Pięciu Smaków!

Uroczystym pokazem odrestaurowanej kopii "Lepszego jutra" Johna Woo rozpocznie się dzisiaj w Muranowie dziewiąta edycja Pięciu Smaków - festiwalu kina azjatyckiego. Tegoroczny program festiwalu to połączenie elektryzującej klasyki z Hongkongu i Tajwanu z najlepszymi filmami Azji Wschodniej i Południowo-wschodniej z ostatniego roku. To także bogata oferta wydarzeń towarzyszących projekcjom.

Na Pięciu Smakach dużo będzie się działo nie tylko na salach kinowych. Jak co roku, organizatorzy festiwalu przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących - koncertów, spotkań i dyskusji w ciekawych kulturalnie miejscach Warszawy. Wydarzenia te pozwolą pogłębić tematykę obecną w konkursowych filmach i zanurzyć się mocniej w rzeczywistości Azji Wschodniej i Południowo-wschodniej.

Ciekawie zapowiada się koncert zespołu TheKyoto elektroniczno-instrumentalnego projektu artystycznego z Tokio oraz legendarnego tokijskiego punk rocka, Silveronion.
Bardziej rodzinnie będzie podczas koncertu tradycyjnej indonezyjskiej orkiestry Warsaw Gamelan Group, która towarzyszy tańcowi i przedstawieniom teatralnym. Dodatkową atrakcją będą warsztaty, podczas których będzie się można nauczyć prostego utworu na gamelanowych gongach oraz zatańczyć jawajski taniec w stylu jaipong.

W ramach wydarzeń towarzyszących organizatorzy festiwalu przygotowali debatę zatytułowaną Relatywizm ksenofobii. Jak dyskusja o uchodźcach zmieniła postrzeganie Wietnamczyków w Polsce? Punktem wyjścia rozmów mają być skrajne reakcje wywołane przez gwałtowny napływ migrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, który trwa od kilku miesięcy. „Dyskusja o uchodźcach i procesach związanych z ich przyjęciem oraz asymilacją elektryzuje opinię publiczną, angażując często bardzo radykalne emocje i postawy, zarówno ze strony zwolenników jak i przeciwników otwarcia granic. Tak gorącej i dzielącej społeczeństwo dyskusji nie było od dawna.”

Odbędą się też pokazy filmów z programu Fresh Wave i spotkanie z młodymi filmowcami z Hong Kongu. atomiast polskim akcentem na Pięciu Smakach będzie spotkanie "Work in progress" poświęcone realizowanej w Mongolii fabule "Zud" Marty Minorowicz oraz powstającemu w Tajlandii dokumentowi "Mnich z morza" Rafała Skalskiego.

9. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 12-20 listopada w kinach Muranów, Kinoteka i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Replika festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu rozpocznie się 13listopada br.

Program wydarzenia >>
Profil Facebook 9. edycji FF Pięć Smaków >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01  02
 03 04 05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: