2016-06-02

Czy kinematografia kręci się wokół dzieci?

Dziś (2 czerwca) podczas trwającego 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowany raport Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego: „Czy kinematografia kręci się wokół dzieci?”

Jak czytamy na stronie festiwalu „Niniejszy raport odpowiada zatem na istniejącą potrzebę diagnozy kinematografii dla dzieci w Polsce. Składa się z dwóch części, gdzie pierwsza omawia kondycję kinematografii na podstawie przeprowadzonych badań desk research, koncentrując się na problemach związanych z definicją filmu dla dzieci, brakiem ratingów określających grupę docelową filmów, stanie kinematografii dla dzieci w Europie i ogólnym opisie sytuacji w Polsce. Druga część raportu to diagnoza źródeł niepowodzeń w tym obszarze. Polega na szczegółowej analizie przeprowadzonych wywiadów pogłębionych z osobami zaangażowanymi w rozwój kinematografii dla dzieci.”

Autorzy raportu zwracają szczególna uwagę na fakt, że promowanie kinematografii wśród najmłodszych jest elementem kształcenia polskiego widza. Tymczasem w polskich szkołach wyjście do kina, często traktowane jest przez nauczycieli jak strata czasu, który można poświęcić na realizację programu szkolnego. Jest to element pomijany w edukacji, a przecież jest tym samym co nauka pisania, czy czytania. Jeśli dzieci od najmłodszych lat nie będą przyzwyczajane do dobrego kina, to wyrosną z nich widzowie, którzy nie będą potrafili rozpoznać i docenić kinematografii wysokiej jakości.
Jednak, żeby kształcić takiego widza, najpierw trzeba kręcić filmy dla dzieci na dobrym poziomie, tymczasem jak wynika z analiz przeprowadzonych do raportu, istnieje problem podejścia filmowców do kinematografii dziecięcej. Tego typu obrazy są traktowane jak gorsze, mniej wartościowe. A to z kolei jest skutkiem braku edukowania przyszłych reżyserów, scenarzystów i pozostałych studentów szkół filmowych w tym zakresie. Kino dla dzieci w szkołach filmowych jest pomijane podczas zajęć oraz brakuje poświęconych mu warsztatów.

Ogólnie z raportu wyłania się nienajlepszy stan polskiej kinematografii dziecięcej, ale nie beznadziejny. Autorzy analizy proponują parę rozwiązań, które poprawią obecną sytuację, jak promocja wyświetlania filmów dla dzieci w Polskiej Sieci Kin Cyfrowych w ramach obowiązkowych kwot seansów filmów polskich, czy zachęcanie szkół filmowych do organizowania master class i warsztatów poświęconych tematyce filmów dla dzieci.

Zachęcamy do zpoznania z raportem Czy kinematografia kręci się wokół dzieci? (pdf) >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: