2015-06-12

39.Forum Wokół Kina.

W Rzeszowie zakończyło się 39. Forum Wokół Kina odbywające się między 9 a 11 czerwca w kinie Zorza położonym w ścisłym centrum miasta.

Przez trzy dni konferencji uczestnicy wydarzenia wzięli udział w licznych prezentacjach oraz dyskusjach związanych z działalnością kina, pozyskiwaniem środków na działalność kinową, nowościami sprzętu kinowego oraz problemami współczesnych kin. We foyer Zorzy prezentowali się producenci sprzętu kinowego: raan-uv systems oferująca lampy marki Philips do projektorów kinowych, firmy specjalizujące się w modernizacji i wyposażaniu kin, Cine Project oraz Kinekspert, a także usługodawcy związani z rynkiem kinowym m.in. Zeto Kultura proponująca rozwiązania informatyczne dla kin i domów kultury.

Chętni uczestnicy forum jeszcze przed jego rozpoczęciem zwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, które posłużyło jako plan zdjęciowy do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Premiera tego długo wyczekiwanego obrazu planowana jest na przyszły rok, a dystrybucji tytułu podjął się Forum Film.

Prezentacja ofert Cine Project oraz NEC rozpoczęła 39. Forum Wokół Kina w rzeszowskim kinie Zorza. Prowadzący opowiedział o Cine Project Monitoring, który pozwala na szybką reakcję w przypadku usterki oraz pozwala minimalizować potencjalne błędy. System monitoringu przedstawił również Kinekspert.

Mariusz Orzechowski z NEC Display Solutions przedstawił ofertę dla kin, w której znajdują się projektory kinowe najwyższej klasy, w tym również laserowe, monitory wielkoformatowe, ściany wideo czy plakat cyfrowy. Prowadzący zapowiedział, że wkrótce na rynek wejdzie najnowszy model projektora laserowego NEC.

Tego dnia odbył się wykład dotyczący kreatywnego marketingu w kinie, z którego można było się dowiedzieć, jak pozyskać i zatrzymać widza kinowego zwracając szczególną uwagę na przygotowywanie programów lojalnościowych dla publiczności. Dalsza część forum została poświęcona pozyskiwaniu funduszy unijnych i krajowych.

Wieczorem podczas uroczystego otwarcia 39. Forum Wokół Kina, gości przywitał Rafał Kaplita (kino Zorza) oraz Zbigniew Żmigrodzki (Kina Polskie). Został również odczytany list do uczestników forum od prezydenta miasta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, który na uroczystości nie mógł pojawić się osobiście.

Na forum tradycyjnie nie zabrakło dystrybutora kontentu alternatywnego do kin, Cikanek Film. Bartłomiej Majchrzak, prowadzący prezentację przedstawił plan transmisji i retransmisji wydarzeń operowych oraz spektakli teatralnych na nadchodzący sezon 2015/2016. Publiczność miała okazję zobaczyć na wielkim ekranie „Widok z mostu” Arthura Millera, spektakl należący do cyklu National Theatre Live.

Podczas 39. Forum Wokół Kina odbyły się dwa spotkania Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Kina zrzeszone w sieci dyskutowały o problemach w kinach oraz udoskonalaniu umów z dystrybutorami. W dyskusji uczestniczyła również prawnik sieci, Joanna Lassota, która ponownie zachęcała do korzystania z umów ramowych, które zostały przygotowane, w taki sposób, aby były jak najkorzystniejsze dla kin. Problemy prawne kin i dystrybutorów zostały omówione szerzej podczas wystąpienia stowarzyszenia Kina Polskie, które poprowadził adwokat Grzegorz Rybicki.

Obchodząca w tym roku pięciolecie swojego istnienia firma KinAds, przygotowała dla kiniarzy losowanie, w którym nagrodą była biżuteria damska oraz męska. Jubileusz firmy nie był jedyną okazją do świętowania, w dniu wystąpienia urodziny obchodziła właścicielka KinAds, Kinga Dołęga-Lesińska Z tej okazji kiniarze nie tylko złożyli jubilatce życzenia, ale i zaśpiewali „Sto lat”. W urodzinowej atmosferze prowadząca przedstawiła ofertę firmy KinAds, która obecnie dostarcza reklamę do blisko 250 kin w 212 miejscowościach w całej Polsce. Równocześnie firma pracuje nad uruchomieniem strony gromadzącej repertuar kin tradycyjnych w jednym miejscu.

Nowością podczas minionego forum, było pojawienie się Telewizji Polskiej, która w swojej prezentacji przedstawiła plany współpracy z kinami w celach upowszechniania internetowego teatru dla szkół. Podczas swojej drugiej prezentacji TVP omówiła proces cyfrowej odnowy arcydzieł kinematografii polskiej, które posiada w swojej rozbudowanej bazie filmowej, z której mogą korzystać kina.

Jak zawsze podcza forum największą popularnością cieszyły się oferty repertuarowe, które zaprezentowali dystrybutorzy filmowi. Gutek Film na nadchodzące miesiące przygotował dla kinomanów „Amy”, obraz któremu wróżony jest sukces nie mniejszy od „Sugar Mana”. Kolejną propozycją na koniec sierpnia jest „Love” Gaspara Noé, autora takich obrazów jak „Wkraczając w pustkę” czy „Nieodwracalne”. Na wrzesień Gutek Film proponuje najnowszy film Paolo Sorrentino, „Młodość”. Nowości kinowe zaprezentowali również Next Film, Best Film oraz Kondrat Media. Podczas trzech dni forum uczestnicy zobaczyli trzy filmy, które niedługo wejdą na ekrany kinowe. Warner Bros uraczył gości konferencji komedią „Ekipa”, której polska premiera odbędzie się 19 czerwca br. Monolith Films wyświetlił najnowszy film z Alem Pacino, „Idol” oraz obraz Petera Bogdanovicha, „Dziewczyna warta grzechu”. Z rozmów we foyer kina, dowiedzieliśmy się, że kiniarzom najbardziej przypadł do gustu „Idol”.

Poprzedzony koncertem Eugeniusza Malinowskiego, zorganizowany w kinie Zorza, bankiet z okazji 10-lecia Regionalnej Fundacji Filmowej zakończył 39. Forum Wokół Kina. Mimo, że forum zostało oficjalnie zamknięte, na chętnych uczestników forum, czekała jeszcze dodatkowa atrakcja w postaci wycieczki nad Solinę oraz zwiedzanie galerii prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznego w Sanoku.

Galerię zdjęć z 39. Forum Wokół Kina opublikujemy wkrótce.

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26 27 28  29  30
partnerzy: