2016-11-29

17. Festiwal Filmu Niemego.

Festiwal Filmu Niemego w Krakowie organizowany jest przez Kino Pod Baranami od 1996 roku, ponieważ jak wierzą organizatorzy tego niecodziennego przedsięwzięcia, „Kino nieme żyje!”.

17. edycja Festiwalu Filmu Niemego odbędzie się między 1 a 4 grudnia 2016 roku, a jej tematem przewodnim będą podróże, zarówno w przestrzeni jak i w czasie.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ przypada w 120. Rocznicę pierwszego pokazu filmowego jaki odbył się w Polsce. Wydarzenie miało miejsce 14 listopada 1896 roku w Teatrze Miejskim, dzisiejszym Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

W krakowskim Kinie Pod Baranami zostaną pokazane takie tytuły, jak „Czarny Pirat” z Douglasem Fairbanksem w roli głównej, „Generał” z Busterem Keatonem, niedawno odrestaurowana cyfrowo „Niepożądana”, obraz twórcy „Casablanki”, Michaela Curtiza oraz „Żona faraona” niemieckiego reżysera Ernsta Lubitscha.

Pojawią się też filmy wyświetlane niezwykle rzadko lub nieprezentowane wcześniej na polskich ekranach kinowych. Widzowie zobaczą krótkie metraże chorwackiego reżysera Oktavijana Miletica, nieprezentowaną wcześniej w Polsce „Drogę do Ernoa” Louisa Delluca.

Nie zabraknie też polskiej kinematografii, którą tym razem rep rentował będzie „Zew morza” Henryka Szaro z muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego

Do filmów muzykę na żywo zagrają: Immortal Onion; Semi-Invented Trio(Konarski/Chytrzyński/Berny); krakowska gitarzystka Urszula Stosio w duecie z Marcinem Pokorskim; Lód 9; duet Tropy; SALK; Baaba oraz znany z poprzedniej edycji DJ Kixnare.

Jak co roku odbędą się niedzielne pokazy dla najmłodszych widzów, czyli Baranki w Niemym Kinie. Oprócz pokazu „Podróży na Księżyc” Georges’a Mélièsa dzieci wezmą udział w warsztatach artystycznych przygotowanych przez Sztukolotnię oraz spróbują skomponować muzykę do niemego obrazu.

Dla fanów niemego kina w Klubie Betel odbędzie się afterparty, gdzie wyświetlony zostanie pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny w historii kina, „Nanuk z Północy”, do którego zagra producent muzyczny Minoo.

Organizatorami wydarzenia są Kino Pod Baranami oraz Fundacja dla Kina.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie Kina Pod Baranami: www.kinopodbaranami.pl >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: