2017-07-06

110 lat szczecińskiego Pioniera!

Szczeciński Pionier, najstarsze nieprzerwanie działające kino na świecie kończy w tym roku 110 lat. Niezwykły jubileusz kino będzie świętować przez trzy dni, zaczynając od piątku 7 lipca.

W czasie obchodów jubileuszu będą obowiązywały specjalne ceny biletów. Dorośli zapłacą za seans jedynie 11 złotych, a najmłodsi za bajki 110 groszy.

W ciągu trzech dni w Pionierze zostanie wyświetlonych siedem tytułów przedpremierowych, trzy premiery, film dokumentalny oraz dwie bajki dla najmłodszych widzów, a także filmy nieme.

Tytułem otwierającym jubileuszowe pokazy będzie „Alibi.com”, po którym widzowie będą mieli okazję spotkać się z obecnymi, jak i byłymi pracownikami kina, kierownikami oraz kinooperatorami, którzy przybędą świętować jubileusz Pioniera. Wydarzenie będzie poświęcone wspomnieniom związanym z tym niezwykłym miejscem.

Dla miłośników kina niemego zostały wybrane dwa tytuły: „Brzdąc” z Charliem Chaplinem oraz „Sportowiec z miłości” z Busterem Keatonem. Pokazom niemych filmów będzie towarzyszyć muzyka na żywo, a nawet występ taperki, Liliany Kostrzewy, która specjalnie na tę okazję przyjedzie z Francji. Nieme seanse będą się odbywać w Klubie Kiniarnia, która jest połączeniem kina z kawiarnią, gdzie widzowie mogą oglądać filmy przy stolikach popijając kawę, herbatę czy wino.

Oprócz trzydniowych obchodów 110-lecia Pioniera, które przypadną na 7-9 lipca br., kino wprowadziło do swojego repertuaru pokazy specjalne, które potrwają do października. Kinomani będą mogli wybrać się na projekcje filmów z analogowego projektora z taśmą 35-milimetrową czy seanse najlepszych współczesnych dzieł europejskiej kinematografii.

Repertuar jubileuszu obchodów 110-letniego kina można znaleźć na stronie: www.kino-pionier.com.pl >>

Z historii kina.

Kino Pionier rozpoczęło swoją działalność jeszcze w 1907 roku, kiedy zostało założone przez Otto Blauerta. Jego kolejnym właścicielem był Albert Pietzke. Obecnie od 1999 roku właścicielami kina są Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk.

Zwane niegdyś Helios, później Weltkinotheater i Odra, a od 1950 roku, Pionier, kino może poszczycić się certyfikatem wystawionym przez Guinness World Records, który potwierdza, że Pionier jest najstarszym nieprzerwanie działającym kinem na świecie.

Od 2002 roku w Pionierze funkcjonują dwie sale. Duża istniejąca od początków instytucji. Jest to tradycyjna sala z fotelami, która może pomieścić 82 widzów na jednym seansie. Natomiast drugie pomieszczenie, to Klub Kiniarnia, czyli połączenie kina z kawiarnią, gdzie widzowie mogą oglądać filmy przy kawie.

Obydwie sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt do projekcji cyfrowej. Pierwsza od 2013 roku, a Klub Kiniarnia od 2014 roku.

Pionier 1907 jest członkiem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz prestiżowej europejskiej sieci zrzeszającej kina starego kontynentu, Europa Cinemas.

Kino Pionier posiada swoją stałą widownię, a starannie dobranym repertuarem przyciąga nowych kinomanów. Frekwencja w najstarszym nieprzerwanie działającym kinie na świecie przekracza 40 tysięcy widzów rocznie.

Zachęcamy do śledzenia profilu facebookowego tego niezwykłego na skalę światową kina: www.facebook.com/Kino-Pionier-1907 >>

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: