2015-11-05

Tu odbędzie się 40. Forum Wokół Kina.

Gdyńskie Centrum Filmowe

Najlepsze filmy z Polski i świata, wystawy, dyskusje z twórcami, warsztaty filmowe. Wszystko właśnie tutaj. Gdyńskie Centrum Filmowe, otwarte we wrześniu 2015 roku, to nowe kulturalne miejsce spotkań w centrum Gdyni. Zapewnia mieszkańcom miasta i regionu, a także turystom, dostęp do edukacji, kultury i rozrywki związanej z wartościowym kinem.

Oferta Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowana jest zarówno do profesjonalnych filmowców, jak i amatorów, pasjonatów kina. Filarami jego działalności są Gdyńska Szkoła Filmowa, Kino Studyjne oraz festiwale i wydarzenia filmowe. Dzięki bogatemu programowi to właśnie w Gdyni integruje się polskie środowisko filmowe. Entuzjaści kina mogą zdobywać nowe umiejętności i dzielić się doświadczeniami.

Filmowe serce Gdyni

Gdyńskie Centrum Filmowe ulokowano w sercu miasta, kilkaset metrów od śródmiejskiej plaży. Tutaj, po zaledwie kilkunastu miesiącach budowy, stanął budynek o charakterystycznej, monolitycznej bryle i szklanej elewacji. Obiekt zaprojektowano w gdyńskim biurze architektonicznym ARCH-DECO.

Wydarzenia artystyczne – plenerowe seanse filmowe, koncerty i spotkania – obejmują też pokryty trawą plac Grunwaldzki i odrestaurowaną muszlę koncertową. Kolejka szynowa prowadzi z placu na taras widokowy na Kamiennej Górze. Samochód można zostawić na parkingu podziemnym, połączonym z Teatrem Muzycznym, który mieści się obok Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Zaczęło się od warsztatów

Gdyńskie Centrum Filmowe otwarto uroczyście we wrześniu 2015 roku, w przeddzień startu jubileuszowego, 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Uczestnicy tej największej i najbardziej prestiżowej imprezy w polskim kinie od razu poczuli się w nowym miejscu, jak u siebie. Do siedziby GCF przeniesiono pokazy prasowe filmowe uczestniczących głównym konkursie Festiwalu i spotkania z ich twórcami.

Tak kompleksowy ośrodek kultury i edukacji filmowej nie powstałby jednak, gdyby nie wcześniejsze wieloletnie doświadczenia w tej dziedzinie. Od 2010 roku działa Gdyńska Szkoła Filmowa, kształcąca studentów na bezpłatnym wydziale reżyserii. Jej początki wiążą się z Pomorskimi Warsztatami Filmowymi w Gdyni, organizowanymi od 2006 roku. Obecnie w szkole uczą się studenci drugiego roku reżyserii. Tutaj mają zajęcia również studenci Uniwersytetu Gdańskiego, który wspólnie z Gdyńską Szkołą Filmową w 2014 roku utworzył kierunek „Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej”. W październiku 2015 wystartowało natomiast studium dla przyszłych producentów form audiowizualnych.

Spotkajmy się w kinie!

„Warszawa”, „Goplana” i „Morskie Oko”, czyli kinowa Gdynia jak za dawnych lat, ale w nowoczesnym wydaniu. Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego nawiązuje nazwami swych trzech sal do kinowych sentymentów gdynian. Największa, „Warszawa”, mieści 227 widzów. Dwie bardziej kameralne – „Goplana” i „Morskie Oko” – mają 96 i 45 miejsc. Wszystkie wyposażono w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1.

Podstawą repertuaru Kina Studyjnego GCF jest kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. Są w nim doceniane przez krytykę produkcje fabularne oraz dokumentalne. Europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie i anglosaskie. Nie brakuje kina polskiego. Są pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.

Kino Studyjne GCF rozwija się we współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinema. Organizuje przeglądy tematyczne wraz z innymi gdyńskimi instytucjami kultury. W grudniu będzie gospodarzem Forum Wokół Kina, cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.

Do kina, galerii, kawiarni...

Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria. Prezentuje dzieła zarówno początkujących artystów, jak i uznanych postaci kina i sztuk pięknych. Zaledwie w miesiąc od otwarcia właśnie tutaj pokazane zostały „Obrazy telewizyjne” Wojciecha Fangora, jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, w ramach Dni Fangora w Trójmieście.

Na miejscu powstanie również jedyna w regionie, ogólnodostępna czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje ponad 100 tytułów z całego świata. Będzie można z niej korzystać bezpłatnie. Połączona z galerią księgarnia oferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina, często niedostępne w innych sklepach. W siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego można się spotkać, porozmawiać, a przy tym smacznie zjeść. Działają tu Restauracja Vertigo i Kawiarnia FaBuła, w których spotykać się mogą twórcy i widzowie, mieszkańcy Gdyni i Trójmiasta.

Źródło: materiały prasowe GCF

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01 02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: