2015-11-24

Polski dokument kandydatem do Oscara.

Gildia Producentów Amerykańskich ogłosiła nominacje do swoich nagród w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny. W tym gronie znalazł się film Hanny Polak „Nadejdą lepsze czasy”. Konkurencja jest bardzo silna.

Pięć filmów dokumentalnych nominowanych przez Gildię Producentów Amerykańskich to:

• “Amy”
• “The Hunting Ground”
• “The Look Of Silence” / “Strefa ciszy”
• “Meru”
• “Something Better To Come” / “Nadejdą lepsze czasy”


Komplet nominacji do nagród Gildii Producentów poznamy 5 stycznia 2016 roku. Ogłoszenie listy laureatów nastąpi 23 stycznia 2016.

Film Hanny Polak ma za sobą liczne festiwalowe sukcesy, a już w najbliższy piątek oficjalnie zadebiutuje w polskich kinach. Do nominacji oscarowej jeszcze spora droga i wiele wyzwań. Nominacja Gildii to dobry znak i na pewno ważne wyróżnienie wpływające na promocję polskiego filmu w USA.

Bohaterką filmu Hanny Polak jest "11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie w kraju, w którym los jednostki nie jest najważniejszy?"

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01 02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: