2015-09-11

Film sfinansowany przez Polaków.

Film ,,Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Środki pozyskano w ramach zbiórki publicznej dzięki akcji "Projekt: Pilecki". Twórcy i producenci filmu oparli się na społecznej aktywności, czyli na czymś, co było bliskie Witoldowi Pileckiemu i co okazało się bliskie również jego rodzinie. Dzięki temu udawało się pokonywać kolejne trudności mnożone przez instytucje i środowiska, które choćby z racji swoich statutowych zadań powinny pomagać, a tego nie czyniły. Od 2009 roku Stowarzyszenie regularnie poszukiwało pieniędzy na film o Pileckim – słało prośby, składało wnioski, brało udział w konkursach grantowych. Mimo, że w międzyczasie zrealizowało siedem dokumentalnych filmów historycznych, które były emitowane w telewizji publicznej oraz telewizjach komercyjnych, to jednak na film o jednym z największych polskich bohaterów nie mogło znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich.

Film „Pilecki” udało się jednak zrealizować dzięki ponad dwóm tysiącom indywidualnych darczyńców i wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku. W produkcję filmu, którą rozpoczęto w 2014 roku, zaangażowało się czynnie ponad 300 osób różnych profesji i zainteresowań, zafascynowanych postacią Witolda Pileckiego, liczne grupy rekonstrukcyjne oraz kilka instytucji: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Aeroklub Polski, Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu. Bezpośrednio przy realizacji filmu pomagała także rodzina rotmistrza począwszy od syna Andrzeja na prawnukach skończywszy.

Dzięki tym wszystkim ludziom i instytucjom możemy 67 lat po śmierci Witolda Pileckiego, wyjątkowego człowieka i bohatera, opowiedzieć Państwu jego historię...

Obraz został wyreżyserowany przez Mirosława Krzyszkowskiego. W rolach głównych występują: Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska oraz Piotr Głowacki.

"Pilecki" wejdzie na ekrany polskich kin 25 września br., a jego uroczysta premiera odbędzie się w warszawskim kinie Wisła.Dystrybutorem filmu jest Kondrat Media.

Zwiastun filmu "Pilecki":


Lista kin, w których będzie można zobaczyć "Pileckiego":


Bochnia - Kino Regis
Bytom - BC Kino
Ciechanów - Kino Łydynia
Czarnków - Kino Światowid
Gostynin - Kino Siemowit
Gostyń - Kino Pod Kopułą
Kraków - Kino Agrafka
Kraków - Kino Mikro
Krobia - Kino Szarotka
Krosno - artKino
Lublin - Kino Bajka
Myślenice - Kino Muza
Nałęczów - Kino Cisy
Nowy Sącz - Kino Sokół
Ostrowiec Św. - Kino Etiuda
Oświęcim - Nasze Kino
Pabianice - Kino Tomi
Poznań - Kino Apollo
Przeworsk - Kino Przeworsk
Siedlce - NoveKino
Starachowice - Kino Kultura
Stargard Szczeciński - Kino SCK
Tarnów - Kino Millennium
Warszawa - Kino Luna
Zamość - CKF Stylowy
Sieci kin: Multikino, Cinema City, Helios

Więcej na temat filmu i projektu "Pilecki" >>

Źródło: materiały prasowe

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01 02
 03  04  05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: