2018-12-17

Film o Kapuścińskim najlepszą animacją.

„Jeszcze dzień życia” z „europejskim Oscarem” za najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Film Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Teraz dołącza do tej listy prestiżowa Europejska Nagroda Filmowa za Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany.

Autorzy filmu podjęli się bezprecedensowego zadania przełożenia na język filmu prozy mistrza reportażu, Ryszarda Kapuścińskiego. Oparty na jego książce „Jeszcze dzień życia” oraz na wywiadach i materiałach archiwalnych obraz opisuje prawdziwe wydarzenia z Angoli w 1975 roku.

Fascynowała nas tajemnica człowieka, który widział już osiem wojen, stał przed plutonem egzekucyjnym, a teraz pcha się w sam środek angolańskiego chaosu, w sytuację bez wyjścia – to wszystko, co po portugalsku nazywa się „confusão”. Wyprawa do Angoli zmienia Kapuścińskiego – z reportera staje się pisarzem. To bardzo filmowa historia. Animacja pozwoliła nam na zbudowanie zupełnie nowego obrazu, ucieczki w przenośnię, wizję rozpadającego się świata. I tylko gdzieniegdzie zdecydowaliśmy się pokazać zdjęcia, które polski reporter przywiózł z Afryki – sugestywne, oddające piekło tamtej wojny – opowiadają o projekcie reżyserzy obrazu, Damian Nenow i Raúl de la Fuente.

„Jeszcze dzień życia” miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes. Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy

Film Animowany to ważne wyróżnienie dla długometrażowej animacji Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Obraz na swoim koncie ma już m. in.: Honorowe Wyróżnienie Jury Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy, Nagrodę Publiczności i Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm w Bolonii oraz Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Otrzymał także aż pięć nominacji do Europejskich Nagród Animacji (Emile Awards) oraz nominację do przyznawanej przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej Nagrody Goya (Premios Goya).

Galeria zdjęć:

Źródło: informacja prasowa, PLATIGE IMAGE

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: