2015-07-07

Zoom na 10. Przegląd Filmowy Brave Festival.

14 filmów o opowieściach i uniwersalnej potrzebie opowiadania to podróż m.in. na Bliski Wschód, do Afryki Zachodniej, Iranu, na Łotwę i do Finlandii. Wydarzeniem 10. Przeglądu Filmowego Brave Festival będzie retrospektywa tunezyjskiego reżysera Nacera Khemira. W programie również spotkania z reżyserami i ekspertami. Poznaj pełen harmonogram wydarzeń.

Przegląd Filmowy Brave Festival odbędzie się w tym roku w tym samym czasie co koncerty i spektakle. Jego program bezpośrednio współgra z tematyką festiwalu i koncentruje się na sztuce opowiadania, świecie opowieści i opowiadaczy, często zmarginalizowanych, a nieraz już zapomnianych.
Zobaczymy obrazy, których twórcy przybliżają bardzo różne tradycje narracji. Jeśli przyjrzymy się ich kulturowej roli, to zobaczymy, że opowieści mają dla człowieka znaczenie uniwersalne. Mimo różnych tradycji, sposobów opowiadania i ekspresji odnajdziemy w nich nawet te same wątki – mówi Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival.

Retrospektywa – trylogia pustyni Bohaterem cyklu retrospektywnego jest w tym roku Nacer Khemir – tunezyjski reżyser, scenarzysta i pisarz. Jego znaną trylogię pustyni: „Bab’Aziz”, „Zaginiony naszyjnik gołębicy” i „Pustynni wędrowcy” po raz pierwszy zobaczymy w Polsce w całości.
Każdy film trylogii Nacera Khemira pokazuje świat opowieści i baśni pustyni, z niezwykle ważnymi w kulturze arabskiej motywami podróży i miłości. Ten reżyser sam jest opowiadaczem, często występuje na żywo przed publicznością – opowiada Sebastian Sroka. Narracja w filmach Nacera Khemira ma charakter opowieści szkatułkowych, gdzie jeden wątek otwiera kolejny. Oprócz pustynnej trylogii zobaczymy także najnowszy obraz tego reżysera – „Szeherezadę”.

Opowieści na ekranie
Tradycje griotów, muzyków i opowiadaczy z Afryki Zachodniej, to motyw przewodni tegorocznej edycji Brave Festival. Dlatego w programie Przeglądu Filmowego nie mogło zabraknąć filmów o griotach. Ich kulturę, także przez pryzmat współczesności, pokazują dwa dokumenty – „Keita! Dziedzictwo griota” (reż. Dani Kouyate) oraz „Griot” (reż. Volker Goetze). Reżyser pierwszego z tych filmów pochodzi z klanu griotów, którego historia sięga 700 lat wstecz. Ten obraz przybliża wyjątkową rolę opowieści w afrykańskiej kulturze, wychowaniu i tożsamości. Natomiast „Griot” to historia senegalskiego muzyka Ablaye Cissoko, grającego na korze – jednym ze świętych instrumentów w tradycji griotów. Mówi się, że muzyka Cissoko ma moc uzdrawiania załamanych ludzi.
W programie Przeglądu znajdziemy także filmy, które koncentrują się na uniwersalnym znaczeniu opowieści, jak „Lullaby”, „Bardsongs” czy „Dokumentalista”. – Pozwalają spojrzeć z dystansu na życie w nowoczesnym świecie i zobaczyć, że bez opowieści sporo tracimy. Dlaczego są nadal ważne, skoro mamy biblioteki i Internet? A czy jest inna przestrzeń, żeby formułować nasze nadzieje i marzenia? – mówi Sebastian Sroka

Spotkania z reżyserami i ekspertami.

Po projekcji 3 filmów będzie okazja, żeby się spotkać z ich twórcami. Jednym z gości Przeglądu Filmowego jest Marcin Sauter, twórca obrazu „Hakawati”. Pokazuje w nim tradycję mistrzów opowiadania i historii z Bliskiego Wschodu, którzy dawniej uwodzili słuchaczy na placach i w kawiarniach Kairu, Damaszku czy Bejrutu. Reżyser szuka autentycznych hakawati na współczesnym Bliskim Wschodzie.

Będzie można porozmawiać także z Selmą Vilhunen, reżyserką niezwykłego dokumentu „Pieśń” o ostatnim w Finlandii wykonawcy pradawnych pieśni runicznych. Gościem Przeglądu będzie również Tinatin Gurchiani, reżyserka filmu „Znikające marzenia”, w którym oddaje głos młodym Gruzinom. Opowieść staje się przestrzenią dla ich marzeń, a przy okazji powstaje niepowtarzalny obraz gruzińskiego społeczeństwa.

Natomiast po projekcji filmu „Story of Gordafarid”, prezentującym pierwszą kobietę, która występuje w tradycyjnej perskiej inscenizacji o nazwie naqali, odbędzie się spotkanie z Albertem Kwiatkowskim, iranistą, tłumaczem i znawcą literatury oraz poezji perskiej, współprowadzącym m.in. tradycyjny turecki teatr cieni Teatr Ka.

Goście Przeglądu Filmowego Brave Festival 2015 – spotkania z reżyseriami i ekspertami:
Selma Vilhunen – 11 lipca 2015 r., po seansie filmu „Pieśń”, godz. 20:00
Tinatin Gurchiani – 12 lipca 2015 r., po seansie filmu „Znikające marzenia”, godz. 20:00.
Marcin Sauter – 13 lipca 2015 r., po seansie filmu „Hakawati”, godz. 20:00.
Albert Kwiatkowski – 14 lipca 2015 r., po seansie filmu „Historia Gordafarid”, godz. 20:00

10. Przegląd Filmowy Brave Festival odbędzie się w dniach 11-16 lipca 2015 r. we Wrocławiu. Wszystkie filmy zostaną pokazane w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Źródło: informacja prasowa, Wrocław, 6 lipca 2015

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26 27 28  29  30
partnerzy: