2019-02-06

Projekt "Filmoterapia z sensem" ma już trzy lata!

Projekt „Filmoterapia z sensem” ma już trzy lata! W 50 spotkaniach psychologicznych z filmem dokumentalnym wzięło udział ponad 4,5 tysiąca widzów w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdyni.

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań będziemy mogli nie tylko zobaczyć dobre filmy, lecz także porozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologiem/terapeutą) będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Najbliże spotkanie w ramach tej niecodziennej terapii odbędzie się w piątek 15 lutego o godz. 18:15. Tym razem widzowie zobaczą film rosyjski, „Lubow - miłość po rosyjsku”.
Miłość szczęśliwa nie należy do wielkich tematów literatury rosyjskiej. Wojna, cierpienie, absurd życia czy inne egzystencjalne problemy owszem. Dlatego pisząca po rosyjsku białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz, która sama do tej pory nie zajmowała się tematyką miłości, przeprowadziła szereg wywiadów z Rosjanami, by w filmowym kadrze uchwycić tę nieznaną część rosyjskiej duszy. W miejsce wielkich bohaterów Dostojewskiego i Tołstoja, Aleksijewicz wprowadza zwyczajnych emerytów, nowożeńców, fryzjerkę, etnolożkę, malarza, tłumaczkę i innych, którzy przeżyli miłość i dziś, starannie dobierając słowa, próbują opowiedzieć, czym było to doświadczenie. Pisarka staje się wrażliwym medium, dzięki któremu często introwertyczni, głęboko skryci rozmówcy, zaczynają przemawiać literaturą.

O ile uczucie miłości jest prawdopodobnie uniwersum kultury, a towarzyszące mu reakcje fizjologiczne w mniejszym lub większym stopniu towarzyszą wszystkim mieszkańcom ziemi, to doświadczenie, świadomość i pamięć uczucia różni się międzykulturowo, międzyjednostkowo i – jak sugeruje film Staffana Juléna – międzynarodowo. Dla „rosyjskiej duszy” miłość bowiem niemal nierozerwalnie wiąże się z cierpieniem.
W dyskusji weźmie udział Jolanta Liczkowska-Czakyrowa - absolwentka Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Sankt Petersburgu (pedagogika specjalna ze specjalnością logopedia), psychoterapeuta psychoanalityczny, ukończyła Krakowską Szkołę Psychoterapii Psychoanalitycznej. Prowadzi gabinet prywatny, od wielu lat pracuje także z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, współpracuje z Pracownią Wspierania Rozwoju AIM w Toruniu (superwizja terapeutów, grup, konsultacje dla rodzin osób niepełnosprawnych). Jest pomysłodawcą i współprowadzącą cykl "Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Prowadzi warsztaty, szkolenia, udziela konsultacji na potrzeby np. serialu "Klan", uczestniczyła jako ekspert w "Retrospektywie filmowej Davida Lyncha". Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek – absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino stawiające pytania, które zostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie

Więcej na temat wydarzenie na stronie Novego kina Przedwiośnie: www.novekino.pl >>

Organizator: Millennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna, Against Gravity
Partnerzy: Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet, NoveKino Przedwiośnie

Źródło: NoveKino Przedwiośnie

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01  02
 03 04 05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: