2014-01-29

Pierwsza polska animacja finansowana przez internautów.

W Gdańsku powstaje pełnometrażowy film animowany (74 min.) „Loving Vincent” o życiu i niewyjaśnionej śmierci najsławniejszego malarza ekspresjonisty Vincenta van Gogha. Jak piszą twórcy „Vincent to eksperymentalny projekt zmysłowego przedstawienia widzom, tego, co działo się w umyśle van Gogha, rozchwianego pomiędzy uniesieniem a melancholią, jego prób dotarcia do sensów człowieka i natury. Realizowany poprzez obrazową narrację i najwyższej jakości sztuki plastyczne.”

W filmie zostanie wykorzystanych przeszło 120 obrazów van Gogha, natomiast scenariusz oparty został na 800 listach z korespondencji artysty z przyjaciółmi i bliskimi. Każda klatka filmu powstaje w formie obrazu malowanego na płótnie w stylu van Gogha. Oznacza to, że grupa 40 malarzy stworzy prawie 60 tysięcy obrazów, aby powstała opowieść o życiu holenderskiego ekspresjonisty. Stworzenie takiej animacji jest bardzo kosztowne, w związku z czym, twórcy filmu postanowili zorganizować zbiórkę wśród internautów, za pośrednictwem jednego z najpopularniejszych portali crowdfundingowych – Kickstarter. Pieniądze zebrane w ten sposób sfinansują część kosztownej produkcji. Dla wszystkich, którzy zdecydują się wesprzeć produkcję czekają nagrody w postaci koszulek, DVD z filmem, a nawet portret w stylu van Gogha.

Premierę „Loving Vincent” zaplanowano na 2015 rok, w 125. rocznicę śmierci artysty, a towarzyszyć jej będzie akcja „Vincent na murach całego świata” – seria olbrzymich obrazów, powstających w ramach warsztatów animacji ściennej realizowanych w miastach na całym świecie z udziałem dzieci w wieku szkolnym.

Pomysłodawczynią i reżyserem obrazu jest Dorota Kobiela, autorka filmów: „List”, „ Serce na Dłoni” czy „Mały listonosz”, zdobywczyni wielu nagród.

BreakThru Films, to wytwórnia założona przez producenta Hugh Welchmana, która zajmuje się produkcją animacji i filmów fabularnych oraz ich międzynarodową dystrybucją.
Produkowane przez wytwórnię BreakThru filmy zdobyły ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach, dwie nominacje do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA, zostały zaakceptowane do Oficjalnej Selekcji Festiwalu w Cannes, uhonorowane Kryształem Annecy, nagrodą Canal+, TCM, Rose D’Or i Oscarem za Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy „Piotruś i wilk”.

Źródło: www.breakthrufilms.pl, www.kickstarter.com

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2020  >>
 01
 02  03  04  05  06  07  08
 09  10  11  12  13  14  15
 16  17  18  19  20  21  22
 23  24 25 26  27  28  29
partnerzy: