2018-06-21

Kino Nocą podczas Transatlantyku.

Podczas 8. edycji Transatlantyk Festival nie zabraknie miejsca dla najlepszego, rasowego kina gatunkowego. Kino Nocą to sekcja w którer zostaną pokazane filmy nieoczywiste: horrory, thrillery jak i filmy sensacyjne oraz science - fiction. Klaustrofobia będzie tematem przewodnim.

Twórcy filmów prezentowanych w ramach sekcji Kino Nocą chętnie sięgają po motywy właściwe bardzo odległym od siebie, gatunkom filmowym - kino społeczne łączą z zombie movie, postapokaliptyczny thriller z kinem wojennym, a slasher z komedią - mówi Bartek Pulcyn, programer sekcji Kino nocą.

W tym roku w ramach Kina Nocą zaprezentowane zostanie osiem tytułów. Cykl rozpocznie premierowy pokaz filmu “Niepoczytalna”, w reżyserii Stevena Soderbergha, z Claire Foy (zdobywczyni Złotego Globa za rolę w serialu “The Crown”) w roli głównej. W tym oryginalnym thrillerze reżyser przenosi widzów do dramatycznej, niepokojącej rzeczywistości młodej kobiety, która z uporem walczy o odzyskanie wolności. Bohaterka wbrew własnej woli trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie musi stawić czoło swojemu największemu lękowi – lecz czy dzieje się to naprawdę, czy tylko w jej wyobraźni?

Premierowo pokazany zostanie także film “Pocztówki z Londynu” (reż. Steve’a McLeana). To stylowa podróż po zaułkach Londynu, w której śledzimy losy Jima. Dołącza on do grupy “mężczyzn do towarzystwa”. Początkowo jest nieśmiałym nowicjuszem, jednak z czasem wkracza w ich barwny świat, a dzięki niezwykłej wrażliwości na sztukę staje się ekspertem w dziedzinie ich fałszowania. W roli Jima zobaczymy wschodzącą gwiazdę Hollywood - Harris Dickinson (“Beach Rats”, “Mroczne umysły”, serial “Trust”).

W repertuarze Kina Nocą pokazany zostanie również koreański film akcji „Hashima” w reżyserii Seung-wan Ryoo. Główny bohater: Kang-Ok Lee jest muzykiem, który samotnie wychowuje córkę, So-hee. Gdy sytuacja w kraju staje się coraz bardziej niebezpieczna (akcja filmu toczy się w Korei podczas II wojny światowej), mężczyzna decyduje się wyjechać do Japonii. Przy wejściu na pokład statku okazuje się, że Kang-Ok i So-hee zostali oszukani - zesłano ich na japońską wyspę do pracy w kopalni węgla.

Obejrzymy także dramat wojenny Roberta Schwentke’a - ”Kapitan”. Film przenosi do czasów II wojny światowej, gdzie walczący o przetrwanie młody niemiecki żołnierz znajduje mundur hitlerowskiego dowódcy i przejmuje jego tożsamość. Wkrótce upodabnia się do zbrodniarzy, przed którymi pragnął uciec.

Kolejnym z tytułów jest slasher w ujęciu komediowym - „Korpo”. Perypetie niesprawiedliwie zwolnionego z pracy Dereka, który korzystając z chaosu wywołanego pandemią tajemniczego wirusa postanawia rozprawić się ze swoim szefostwem.

Nocą podczas Transatlantyk Festival zobaczymy również film “The Endless” (reż. Justin Benson, Aaron Moorhead), który opowiada o losach dwóch braci, którzy po wielu latach wracają do sekty, z której niegdyś uciekli. Okazuje się, że przekonania kultu są jeszcze dziwniejsze, niż zapamiętali. Film zadebiutował na festiwalu Tribeca.

Kolejna propozycja to “The Cured” (reż. David Freyne) z Ellen Page w roli głównej, który jest intrygującym połączeniem kina społecznego z zombie movie. Fabuła filmu koncentruje się bowiem na bohaterach, którzy zostali zainfekowani wirusem zamieniających ludzi w żądne krwi bestie. Mimo wyleczenia są dyskryminowani przez zdrową część społeczeństwa; czy ich zbrodnie mogą zostać wybaczone? Czy były one wyłącznie efektem działania choroby?

Ostatni z filmów, został znakomicie przyjęty przez widzów festiwali w Toronto i Sundance oraz krytyków, to francuski thriller Coralie Fargeat - „Zemsta”. Akcja filmu rozgrywa się w luksusowej rezydencji położonej na na pustynnym odludziu. Młoda dziewczyna o imieniu Jen pada ofiarą grupy mężczyzn, którzy gwałcą ją, a potem postanawiają się jej pozbyć. Bohaterka nie poddaje się jednak bez walki i szuka odwetu za doznane krzywdy.

8. edycja Transatlantyk Festival odbędzie się 13-20 lipca w Łodzi.

Pozostałe sekcje festiwalu: www.transatlantyk.org

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28 29 30
partnerzy: