2019-11-27

Festiwal HumanDOC - świat w zbliżeniu.

Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu zaprasza na replikę 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC.

W programie pokazy światowej klasy filmów dokumentalnych, nagradzanych na najważniejszych imprezach filmowych. To niepowtarzalna szansa na poszerzenie swojej wiedzy i poznanie poruszających historii z całego świata. Całość spaja idea przyświecająca Fundacji HumanDoc, organizatora festiwalu, której celem jest przedstawianie problemów Globalnego Południa odbiorcom z Globalnej Północy. Zamojska replika festiwalu odbędzie się w CKF Stylowy w dniach 30.11-1.12.2019, godz. 18:00.

Filmy dokumentalne niczym w soczewce skupiają obraz świata, by w ciągu kilku godzin zabrać widza w nieskrępowaną podróż po najodleglejszych zakątkach globu, w sam środek niesamowitych historii i wreszcie - naszych własnych emocji. Dokumenty są rejestracją, a nie kreacją rzeczywistości. Balansują między sztuką, a informacją i edukacją. Taki jest właśnie Festiwal HumanDOC.

PROGRAM
30.11.2019 | 18:00 Festiwal HumanDOC cz. 1 (146’)
Filmy:
Kibera: historia slumsów | 90’
Podwójnie obcy | 56’

1.12.2019 | 18:00 Festiwal HumanDOC cz. 2 (144’)
Filmy:
Złota | 84’
Ciepły wiatr z północy | 60’

Bilet na każdy dzień festiwalu: 5 zł. Uwaga! Na to wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Zapraszamy do zakupu biletów w kasach kina, biletomacie lub online: www.stylowy.net
OPISY FILMÓW
KIBERA: HISTORIA SLUMSÓW, reż. Martin Páv, Czechy 2018
Fotografik Don, mieszkaniec Kibery, gigantycznych slumsów w Nairobi, mówi, że na fotografiach próbuje uchwycić pozytywną stronę swojego domu - nie cierpienie, nędzę i rezygnację, ale nadzieję, determinację i kreatywność.Dokument Martina Páva prezentuje podobne podejście. Osadzony w unikalnym, fotogenicznym środowisku slumsów film, jest skonstruowany niczym seria wywiadów z mieszkańcami.Oprócz Dona spotykamy również lokalnych artystów, nauczyciela i trenera boksu. Niemniej jednak, w ostatniej części filmu, która skupia się na wyborach prezydenckich w Kenii, frustracje, beznadzieja i przemoc w Kiberze zaczynają wybijać się na pierwszy plan.

PODWÓJNIE OBCY, reż. Ugis Olte, Litwa 2015
Zapierający dech w piersiach film drogi o Samcche Dżawachetia, odizolowanym regionie Gruzji, gdzie Gruzini i Ormianie żyją razem w atmosferze tłumionej wrogości. Mapy drogowe to otwarte, niekończące się teksty, które mogą zawierać dowolną ilość historii, w tym także opowieść o samym podróżniku. Filmowiec z północy i fotograf z południa podróżują w dziwne miejsce. Jest to kraj, w którym ludzie są zmęczeni swoją historią, gdzie czas ma tendencję do zamarzania, a każde spotkanie przedstawiane jest w krzywym zwierciadle, które pozwala spojrzeć w znajome oczy.
ZŁOTA, reż. Tomasz Knittel, Polska 2019
Oszczędny, niemal intymny portret sąsiedzkiej społeczności. Głównymi bohaterami filmu są trzydziestopięcioletni Krzysztof i jego żona Ida. Dom na Złotej odzyskany został w ramach reprywatyzacji, odziedziczony po przodkach żydowskiego pochodzenia. Ich historia przeplata się z losami innych mieszkańców kamienicy, m.in. 94-letniego emerytowanego księgowego, Afgańczyka z Ukrainką czy uchodźcy z Syrii. „Złota" to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca, a także bolesne studium związku.

CIEPŁY WIATR Z PÓŁNOCY, reż. Aleksei Golovkov, Rosja 2019
Pustelnik, filozof i pasterz reniferów Aleksander od wielu lat mieszka samotnie w samym sercu arktycznej tajgi w Jakucji. Domem są dla niego setki hektarów lasów, gór i tundry. Jego życie to niekończąca się walka o przetrwanie. Zamiast sklepu - góry, zamiast lodówki - strumień, zamiast Internetu - krótkofalówka. Przez 20 lat ani razu nie był w mieście. Pewnego dnia chciałby wyruszyć w podróż dookoła świata: zobaczyć Tybet, Rzym i Australię. Jednak w chwili obecnej renifery, przyroda i marzenia to wszystko, co posiada.

Źródło: CKF "Stylowy"

Nie masz jeszcze konta?
<<  lipiec 2022  >>
 01  02
 03 04 05  06  07  08  09
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28  29  30
 31
partnerzy: