2016-11-16

Czwarty krakowski spacer filmowy.

100 lat temu w Krakowie powstał pierwszy film animowany pod Wawelem, a pół wieku później powstał krakowski oddział Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, który z czasem zamieniono w Studio Filmów Animowanych.
W związku z przypadającymi na ten rok jubileuszami związanymi z animacją w królewskim mieście, Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Krakow Film Commission organizują spacer śladami filmowej animacji, który odbędzie się 27 listopada br.

Będzie to już czwarty spacer filmowy po królewskim mieście. Poprzednio uczestnicy wydarzenia podążyli śladami Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy oraz zwiedzili filmowe Podgórze.

Tym razem spacerowicze wyruszą spod gmachu krakowskiego Muzeum Narodowego i przemierzą 7 kilometrów specjalnie wyznaczoną trasą odwiedzając miejsca, w których powstawały filmy animowane, gdzie były pokazywane i gdzie spotykali się ich twórcy. Spacer poprowadzi Maciej Gil w towarzystwie Jerzego Armaty, dziennikarza filmowego i muzycznego jednego z najwybitniejszych w Polsce znawców i propagatorów animacji, przed laty zawodowo związany ze Studiem Filmów Animowanych, oraz dr Robert Sowa, autor filmów animowanych, pedagog, kierownik Pracowni Filmu Animowanego w Akademii Sztuk Pięknych.

Szlak doprowadzi uczestników wydarzenia do krakowskiej Kinokawiarni Kika, w której odbędzie się zostaną pokazane animacje związane z tym królewskim miastem, "Za króla Krakusa" (1947) Zenona Wasilewskiego, "Lajkonik" (1974) Mirosława Kijowicza oraz dokument "Krakowiaczek ci ja..." (2011) Tomasza Magierskiego.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na profilu: www.facebook.com/events ::

Organizatorem Krakowskich Spacerów Filmowych jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która prowadzi Kino Agrafka i Kinokawiarnię KIKA, wydaje "Informator Kin Studyjnych", a także organizuje Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Kinobus.pl. Autorem tras i przewodnikiem jest Maciej Gil.

Współorganizatorami Krakowskiego Spaceru Filmowego: Animowany Kraków są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

Nie masz jeszcze konta?
<<  czerwiec 2022  >>
 01  02  03  04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26 27 28  29  30
partnerzy: