2017-05-24

Nowoczesne nagłośnienie kinowe.

(aktualizacja informacji z 2014-05-28)

Cyfrowe kino to nie tylko obraz w lepszej jakości, ale i dźwięk. Widz chce zobaczyć obraz i usłyszeć.

Dzięki dobrze rozmieszczonym głośnikom, widzowie na sali kinowej mogą odnieść wrażenie, że to co widzą na ekranie, dzieje się naokoło nich. W czasach kiedy coraz więcej osób posiada zestaw kina domowego z najlepszymi głośnikami jest to bardzo ważne dla konkurencyjności kina.

Jak wygląda nagłośnienie w kinie?

System nagłośnienia składa się procesora dźwięku, który odtwarza ścieżkę dźwiękową wyświetlanego filmu. Za jego pomocą kinooperator ma możliwość sterowania głośnikami rozmieszczonymi na sali kinowej. Kolejnym elementem jest wzmacniacz, który odpowiednio dobrany i obsługiwany może znacznie obniżyć koszty nagłośnienia.

Istnieje kilka rodzajów systemów głośnikowych: dwudrożne lub trzydrożne do zamontowania z przodu lub za ekranem, głośniki boczne surround oraz niskotonowe (inaczej subwoofer).

Jak odpowiednio rozmieścić głośniki w sali kinowej?

Tu wszystko zależy od warunków sali w jakiej system nagłośnienia ma być zainstalowany. To z kolei zależy od wielu czynników, jak wielkość sali, jej wysokość, to czym pokryte są ściany, czy jej akustyka. Aby więc wszystko dobrze „grało” należy poradzić się eksperta.

Poniżej prezentujemy bardzo popularny system głośników w kinie 5.1. W jego skład wchodzą głośniki boczne oraz przednie, a także subwoofer, który umieszczony jest w centralnym punkcie. Głośnik umieszczony w centrum generuje aż 80% dźwięku, natomiast boczne generują od 1 do 3% dochodzącego dźwięku. Dzięki takiemu rozłożeniu głośników, widz ma poczucie, że jest otoczony przez dźwięk.


Oczywiście w odpowiedzi na rosnące wymagania widzów, jak i rozwój technologii wyświetlania obrazu, nagłośnienie również ewoluje.

Na rynku dostępne są już nowocześniejsze rozwiązania, jak system 6.1, a nawet 7.1, które posiadają dodatkowe tylne głośniki. Dodatkowo oprócz głośników na bocznych ścianach i za ekranem, głośniki umieszczane są również na suficie. W ten sposób widz jest otoczony dźwiękiem.

Nie masz jeszcze konta?
<<  luty 2023  >>
 01  02  03 04
 05  06  07  08  09  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28
partnerzy: